Homepage banner
Logo

Program

The festival opens at 10.00 am and closes at 5.00pm both days.  Overall the program for all stages is the same both days. 

The competitions throughout the festival are open to anyone over 18.  Contestants must register at the drinks stand prior to the start of each competition. 

Captain Chilli has three heats (two on Saturday and one on Sunday) and the final is on Sunday afternoon.  Final three in each heat will go through to the final - free entry for the Sunday for Saturday winners.

Shot n Holler requires contestants to skull a shot of tequila with a shot of super hot sauce and then 'Holler'.  Audience will vote by applause for the best holler.

2019 Program - 2020 will be uploaded in January and will be similar to 2019
Festival opens at 10.00am each day

Saturday Night ONLY is the Normie Rowe Concert

Stage 1: SPEAKERS MC: James Stephenson
Start Speakers Topic
11:00 Nati Anton Flamenco Dance
12.00 Glenn Harrison Art of chilli beer making
13.00 Rus Kellet New products from stall holders
14.30 Matt Hunt Smoking your own food at home
15.30 Nati Anton Flamenco dance workshop
Stage 2: COMPETITIONS MC: Russ Kellet
Start Competition Who/what
11:00  Stinger Wing Challenge Diemens Hot Sauce/wing eating race
11:30 Captain Chill heat one Renaissance Herbs/Hot chilli eating
12:00 Shot n Holler Romantic Nursery/Chilli+Tequila shots
12:30 Flamin Hot Snags FlaminHotChilli/Snag eating comp.
13:00 Wrestling Exhibition Lucha Fantastica/Mexican Wrestlers
14:00 Stinger Wing Challenge Diemens Hot Sauce/wing eating race
14:30 Shot n Holler Romantic Nursery/Chilli+Tequila shots
15:30 Captain Chill heat two Renaissance Herbs/Hot chilli eating
Stage 3: COOKING MC: Dani Venn
Start Chef Topic
10:30 Fano Konstandara BBQ Meat Essential sides
11:30 Dani Venn Wholefood cooking
12:30 Fiona Inglis Cooking for Kids
13:30 Juanita Masterson Mexican cooking
14.30 Tran Truong Vietnamese cooking
15:30 Richard Jamiacan street food
Stage 4: ENTERTAINMENT MC: 
Start Entertainer Style
11:00 Peruvian Folkloric Traditional Peruvian folk dance
11:30 Garry and John Contemporary music
12:15 Inka Marka Andean flute folk music
13:00 Peruvian Folkloric Traditional Peruvian folk dance
13:30 Garry and John Contemporary music
14:30 Peruvian Folkloric Traditional Peruvian folk dance
15:00 Inka Marka Andrean flute folk music
16:00 Garry and John Contemporary music
19:00 Normie Rowe Classic Aussie rock